Podle studie Ogilvy & Mather má největší tržní hodnotu značka Škoda Auto

29. 6. 2015

Zatímco celkově nejúspěšnější tradiční značkou je podle studie agentury Ogilvy & Mather značka Škoda Auto, nejlépe umí využít potenciál českého původu značka Kofola. Nejvyšší tržní hodnotu má podle oslovených marketérů Škoda Auto a odhadují ji na 30 miliard korun. Respondenti vidí největší nevyužitý potenciál ve značkách Jawa, Praga a Pedro, podle nich by si zasloužily vrátit se opět na výsluní.

"Je to již čtvrt století od pádu komunismu, kterým skončila i doba hájení českých značek. Mnohé značky zanikly, druhé začaly od začátku, ale některým se podařilo znovu se prosadit a být úspěšné na konkurenčním domácím i zahraničním trhu. Zeptali jsme se tedy marketingových odborníků, které značky jsou ty nejúspěšnější, a které sotva přežívají,“ uvedl výsledky studie Ondřej Obluk, Managing Director Ogilvy & Mather.

Mezi absolutně nejúspěšnější tradiční české značky patří osobní automobily Škoda, značka nealkoholických nápojů Kofola nebo světoznámé české pivo s více než 160letou tradicí Pilsner Urquell. Tyto tři značky uváděli ve svých odpovědích šéfové marketingu nejčastěji.

Řada českých značek se vytratila z našeho trhu i přesto, že povědomí o nich je v české populaci velmi vysoké. Mezi značkami, které by si zasloužily být opět tak úspěšné jako za doby své největší slávy, jmenovali marketéři značku motocyklů JAWA, osobních automobilů Praga či žvýkaček Pedro. Základem jejich úspěchu je podle nich kombinace účinného marketingu a kvality produktu.

Spotřebitelé stále více tíhnou k nakupování českých výrobků. Propagace českého původu a tradice je tedy pro značky velmi důležitá a vyplatí se do ní investovat. Tento potenciál umí podle oslovených marketérů bezkonkurenčně nejlépe využít Kofola – značku uvedlo přes 80 % respondentů. S velkým odstupem (39 %) se potom umístila značka Pilsner Urquell. Mezi značky, které s tímto faktorem umí také pracovat, zařadili marketéři značky Škoda Auto nebo Budweiser Budvar.

Podle oslovených marketérů má největší tržní hodnotu značka Škoda Auto – takto odpovědělo téměř 90 % respondentů. Na pomyslném druhém místě se umístila značka Pilsner Urquell, její tržní hodnotu tipovali respondenti na 20 miliard korun, a na třetím Kofola s odhadem 5 mld.

Stáhnout PDF

Všechny novinky

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumenty:
„Zásady ochrany soukromí společnosti Ogilvy & Mather spol. s.r.o.“, ke stažení zde.
„Zásady ochrany soukromí společnosti Ogilvy CID, s.r.o.“, ke stažení zde.
„Zásady ochrany soukromí společnosti Ogilvy Public Relations, s.r.o.“, ke stažení zde.