Seznam.cz je nejúspěšnější porevoluční českou značkou

10. 2. 2016

Internetový portál Seznam.cz je podle aktuální studie Ogilvy & Mather nejúspěšnější novou českou značkou, tedy značkou, jež se na českém trhu objevila po roce 1989. První příčky kromě ní obsadily značky Alza.cz a Student Agency. Největší důvěru v další úspěšný rozvoj mají u oslovených marketérů značky Alza.cz, Student Agency a Avast. Naopak potenciálně v ohrožení mohou být podle nich Bonton, Koryna a LEO Express.

„Po roce 1989 u nás vznikla a nadále vzniká celá řada nových značek. Zajímalo nás tedy, které z těchto značek jsou podle názoru marketingových odborníků ty nejúspěšnější, mají silný potenciál růstu do budoucna, nebo naopak jejichž pozice na trhu je potenciálně v ohrožení,“ řekl Ondřej Obluk, Managing Director Ogilvy & Mather. „Na pomyslných prvních příčkách úspěšnosti se objevily značky zvučných jmen jako Alza.cz, Student Agency nebo PPF, přičemž za naprosto nejúspěšnější marketéři považují internetový portál Seznam.cz, který spontánně jmenovala více než polovina z nich,“ dodal.

Největší důvěru v úspěšný budoucí rozvoj mají respondenti ve značky Alza.cz, Student Agency a Avast. Mezi nejčastěji jmenovanými se objevily také značky Air Bank nebo Heureka. V případě internetového obchodu Alza.cz je podle nich klíčem k úspěchu široká uživatelská báze, inovativní přístup, kvalitní servis nebo důvěryhodnost. Student Agency bude podle nich i nadále úspěšná díky jasné vizi a silné orientaci na uspokojení potřeb zákazníka.

Za potenciálně ohrožené považují marketéři značky Bonton, Koryna nebo LEO Express. Prodejce sortimentu zábavy Bonton může podle nich i nadále ztrácet svou pozici především vlivem zvyšující se obliby online médií či konsolidace trhu. Cestou k neúspěchu značky výrobce kuchyní Koryna může být podle nich malá progresivnost, velká konkurence či nedostatečná šíře sortimentu. V případě dopravce LEO Express mohou být důvodem nezdaru například nevýhodné podmínky soukromých dopravců.

Respondenty studie jsme požádali o vyčíslení tržní hodnoty nových českých značek. Podle jejich názoru má největší tržní hodnotu značka Seznam.cz. Ohodnotit tuto značku se ale odvážila necelá polovina z nich a stejně tak i jejich odhad se velmi různil. Respondenti uváděli částky v širokém rozmezí od 2 do 8 miliard korun. Nejčastěji zaznívala částka 4 miliardy.

Stáhnout PDF

Všechny novinky

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumenty:
„Zásady ochrany soukromí společnosti Ogilvy & Mather spol. s.r.o.“, ke stažení zde.
„Zásady ochrany soukromí společnosti Ogilvy CID, s.r.o.“, ke stažení zde.
„Zásady ochrany soukromí společnosti Ogilvy Public Relations, s.r.o.“, ke stažení zde.