Advantage Ukraine odstartovala projevem Zelenského na burze

06/09/2022

Pro bono kampaň iniciovaná globálním šéfem komunikační skupiny WPP Markem Readem neoficiálně odstartovala už 24. srpna na ukrajinský Den nezávislosti, kdy byly na ambasádách v Londýněa Washingtonu vyvěšeny modro-žluté transparenty se vzkazem „We are free. We are strong. We are open for business.“ Oficiálně byla kampaň Advantage Ukraine spuštěna v pondělí 6. září, kdy měl ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj virtuální projev na Newyorské burze cenných papírů.

„Zatímco bojujeme za naši svobodu a úlevu pro náš hrdý národ, intenzivně pracuji na plánu, který Ukrajině zajistí prosperující budoucnost. Iniciativa Advantage Ukraine vyzývá zahraniční investory a společnosti, které mají vizi a odvahu, aby se k nám připojili, a my těm nejlepším světovým společnostem nabídneme ojedinělé příležitosti k růstu. Odvážné společnosti, které v naší zemi vidí potenciál, pomohou jednak realizovat ekonomický potenciál Ukrajiny a zároveň budou těžit z nevyužitých růstových příležitostí.“

― ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

prezident Zelenskyj na newyorské burze

prezident Zelenskyj na newyorské burze

Kampaň se připravuje od dubna letošního roku, významně se na ní podílejí české, ukrajinské a polské agentury ze skupiny WPP. Součástí nejužšího pětičlenného projektového týmu je od počátku Zuzana KabelkováStrategy Director Ogilvy, která se zásadně podílela na vytvoření celé globální strategie a spolupracovala i na kreativní části.

„Díky prosperujícímu technologickému sektoru a proslulému kreativnímu průmyslu má Ukrajina potenciál stát se globálním centrem inovací. V WPP jsme nadšeni možnostmi růstu, které Ukrajina nabízí v mnoha odvětvích, jež jsou zastoupena i mezi našimi klienty. Investiční příležitosti pro soukromý sektor mohou sehrát klíčovou roli při obnově ekonomiky země.“

― Mark Read, globální CEO společnosti WPP

Ukrajinská vláda spustila portál AdvantageUkraine.com, na kterém jsou uvedeny stovky aktuálních i budoucích příležitostí pro přímé zahraniční investice. Investiční příležitosti v hodnotě přes 400 miliard dolarů zahrnují PPP projekty, privatizační nabídky a partnerství s podniky ze soukromého sektoru. S firmami, které budou mít zájem investovat, bude pracovat odborný projektový tým složený z investičních bankéřů a výzkumníků jmenovaných ukrajinským ministerstvem hospodářství. Projektový tým podporuje Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (United States Agency for International Development; USAID). Ukrajina je už nyní lídrem v oblasti vědy a technologií – nabízí kvalifikovanou, anglicky mluvící pracovní sílu s žádanými schopnostmi se vzděláním v oblasti STEM. 

O iniciativě Advantage Ukraine informovala Česká televize v pořadu Byznys 24 a jejímu spuštění se věnuje také článek na MaM.cz.