Ahoj trendy, jak se máte?

12/09/2022

Na začátku roku se předháníme v predikci trendů. Věštíme i analyzujeme data a přejeme si, aby předpovědi vyšly. Letos jsme četli o tom, že poroste social commerce, TikTok zotročí naše kampaně, zažijeme znovuzrození komunit, zvuk bude zpět ve hře a pak Metaverse. Po devíti měsících vidíme, že některé trendy platí, na jiné si budeme muset počkat, píše ve svém komentáři pro Marketing & Media Barbora Šumanská, Social Director Ogilvy.

Barbora Šumanská, Social Director Ogilvy

Barbora Šumanská, Social Director Ogilvy

Social Commerce 

Není to žádná novinka, ale pořád bychom se měli snažit prostřednictvím sociálních sítí prodávat více i lépe. Je to jednoznačně nejlevnější kanál, ale dokud budou značky používat sociální sítě jako obrázkové nástěnky, nevyhrají, ačkoliv zákazníci říkají „sell me more on social“. 

TikTok jede 

Zmírnila obava, že TikTok „někdo“ v USA vypne, a rozvolňování vstupu nebo aktivního působení značek na TikToku se dostává i do Evropy. Ocitáme se znovu ve stejné smyčce, jako když jsme se učili „dělat“ Facebook. Nerozumíme algoritmům, nechápeme uživatele, hledáme roli našich značek i polohu, kterou mohou naplnit. Je to zábava i prokletí, ale TikTok nelze ignorovat, neboť to, jak tikotoková videa vypadají, ovlivní obsah na všech ostatních hlavních platformách. Točíme nehezky, podle aktuálních trendů a zapínáme zvuk. 

Komunita žije 

Určitě ano, ale v Česku žádný strmý růst nevidíme. Je to velká škoda, protože pracovat se zákazníkem a dávat mu jistotu, že ve skupině na Facebooku, WhatsAppu nebo v aplikaci si jeho loajality vážíme a chceme mu dát něco navíc, se obrovsky vyplácí. 

Zapni zvuk 

V podcastu, na TikToku nebo v Reels. Za ozvučení všech social media formátů, které doposud mohly být pro 90 % našeho publika němé, děkujeme TikToku a posíláme písničku. 

Metaverse

Slovo “metaverse” jsme na začátku letošního roku možná slyšeli častěji než slovo “COVID”. Obrovskou debatu odstartovala společnost Meta, jejíž zástupci nyní sami přiznávají, že do plnohodnotného Metaverzu máme cestu dlouhou jednu dekádu. A to, myslím, dokonale vystihuje situaci. Je to trendy, je to drahé, je to komplikované, nebude to zítra, ale jednou to bude platforma pro marketéry tak samozřejmá jako televizní spot. Dnes zkuste Roblox a nové boty Nike si vezměte na koncert do Beatlandu od T-Mobilu. 

A nezapomeňte, BE REAL!