Pět principů aktivace značek, které bychom mohli v ČR vídat častěji
16/01/2023
Kniha Brand Experiences: Building Connections in a Digitally Cluttered World od Steva Randazza popisuje principy vytváření zážitků, které pomohou zákazníkům zažít značku na vlastní kůži. Při jejím čtení jsem si uvědomil, že s některými příklady se potkávám téměř každodenně, s jinými jen zřídka, píše v úvodu svého blogového příspěvku Radek Matoušek, Junior Planner Ogilvy.
Ve svém článku ukazuje na příkladech z českého prostředí a vlastních nápadech, jak využít pět vybraných principů aktivace značek, které jsou v praxi spíše ojedinělé.
- Aktivismus – firmy dělají mnoho aktivit interně a následně je využívají k PR účelům, ale u spousty z nich nevyužívají možnost zapojení zákazníků samotných, kdy mohou zažít značku na vlastní kůži a zároveň prohloubit svůj vztah k ní.
- Reklamní předměty – reklamní předměty jsou skvělým nástrojem, jak zažít hodnoty značky. Často se však jejich potenciál nevyužívá, protože nereflektují značku samotnou ani její poslání.
- Přenesení zážitku z TV do reality – autentické zážitky se zkrátka přes televizní obrazovku nevytvářejí jednoduše, avšak nabízí se zde e příležitost propojit vybrané pořady s realitou.
- Sponzoring – každé velké město má svůj sportovní tým a ten zase svého sponzora, často je však sponzoring pouze pasivní. Na stadionu je několik bannerů, značka se možná propíše na lístky, ale reálný zážitek se značkou neexistuje.
- Buďte tam, kde vás nikdo nečeká – některá místa, města nebo akce jsou pevně spojené s určitou značkou. Nebo jste na něco spoustu let zvyklí a najednou přijde změna. Už jen tento samotný fakt zaručeně přitáhne pozornost.
Příležitostí k vytvoření zážitků se značkou je spoustu, občas je jen potřeba vystoupit z průměru a zamyslet se, jak bychom mohli naši cílovou skupinu zapojit do dění.
Celý článek si můžete přečíst tady.